Alpy s dětmi

Na lyže s dětmi

V současné době stále přibývá rodičů, kteří chtějí vzít s sebou na lyžování do Alp i své malé děti. Ať už kvůli tomu, aby je na prvotřídních alpských sjezdovkách naučili lyžovat, nebo své zkušenější malé sjezdaře vzali do lyžařských areálů, které jsou s těmi v České republice jen těžko srovnatelné. Výhodou je, že ve většině alpských zemí je již možné najít celou řadu lyžařských oblastí, které jsou k dětem maximálně vstřícné. Jde zejména o mírné a dostatečně prostorné lyžařské cvičné svahy pro děti. Často navíc ještě zpestřené nejrůznějšími pohádkovými motivy. Dále pak často bývají k dispozici speciální vleky, lyžařské školy, půjčovny lyžařského vybavení a další lyžařská infrastruktura. Ve vztahu k dětem se v Alpách během poslední doby často objevují i horské chaty a restaurace, zaměřené na dětské strávníky. V těchto horských chatách je tak možné objednat kupříkladu speciální dětské menu. Ta k příjemnému pobytu rodičů se svými ratolestmi v Alpách jen přispívají.

Alpské destinace

Z České republiky cestují rodiče s dětmi na hory do Alp zejména do Rakouska a Itálie. Další alpské země, jako je Francie, Německo nebo Švýcarsko, již tak často s dětmi navštěvované nejsou. Důvodem je zejména v delší vzdálenost z České republiky. Děti obvykle delší cestování hůře snášejí než dospělí a zejména v nízkém věku dlouhodobý pobyt v autě ve většině případů ne zrovna vítají. To, co ale dospělí lyžaři na těchto vzdálenějších alpských zemích oceňuji nejvíce, není pro děti zase až tak podstatné. A tak si celé rodiny mohou užívat v Itálii a v Rakousku to nejlepší lyžování v Alpách. A nemusejí přitom v autě strávit celý den.

Oblasti zaměřené na dětské lyžaře

Wilder Kaiser

Jedním z největších lyžařských středisek v celém Rakousku a současně oblast, která je k těm nejmenším lyžařům maximálně vstřícná, je region SkiWelt Wilder Kaiser. Oblast Skiwelt tvoří několik lyžařsky propojených vesniček. Hlavním nástupním místem na lyžování do tohoto megaareálu se řadí vesničky Brixen, Ellmau, Scheffau a Söll. U hlavních lanovek oblasti Wilder Kaiser je k dispozici dostatečně dimenzovaná skupina záchytných parkovišť. Rodiče s dětmi tady tak mohou přijet autem prakticky až k lanovce. Centrální lanovky jsou zde vesměs kabinkové a tedy bezpečné i k přepravě těch nejmenších. Spousta lyžařských škol a mírných cvičných luk v oblasti je pak zárukou bezpečné výuky těch nejmenších, teprve začínajících sjezdařů. Zdejší sjezdovky, zaměřené na děti, jsou navíc ještě odstupňovány podle věku dítěte. Děti do tří let mají vlastní cvičné Louky, starší děti pak už mají k dispozici o něco náročnější svahy. K doplňkovým aktivitám v regionu SkiWelt patří možnost návštěvy iglů vesničky a dalších atrakcí, které dětem jejich pobyt v Alpách zpříjemňují.

Serfaus / Fiss / Ladis

V západní části Rakouska, ve spolkové zemi Tyrolsko, ležím další skiareál, kde se budou děti dobře cítit. Je tvořen třemi lyžařsky propojenými vesnicemi Serfaus, Fiss a Ladis. Podle nich také dostala celá oblast své jméno. A i když leží od České republiky poměrně daleko, stojí za to ho s dětmi navštívit. Na ty nejmenší sjezdaře tady totiž čeká v nadmořské výšce od patnácti set až do 2 kilometrů neuvěřitelně rozlehlá plocha, zaměřená výhradně na dětské lyžaře. Její rozloha přesahuje 125.000 metrů čtverečních. Po celém regionu Serfaus – Fiss – Ladis je rozprostřena řada dalších atrakcí pro děti. K nim patří cvičné louky, které dopravně obsluhují kouzelné koberce. Ty jsou nejen v Alpách tak oblíbené mezi těmi nejmenšími dětmi. K dispozici tu mají i dopravníkové pásy pro větší lyžaře.

Tématicky jsou zdejší sjezdovky zaměřeny třeba na zoologickou zahradu, dinosaury, indiánskou zemi či jeskynní svět. Děti mohou vyzkoušet své lyžařské dovednosti i na měřené dráze. K doplňkovým aktivitám patří kupříkladu sáňkařská dráha nebo horolezecká stěna. Menší děti pak mohou navštívit kolotoč a další dětské zábavní dráhy. Oblast Serfaus / Fiss / Ladis je zkrátka na dětské návštěvníky připravená. A děti se tu rozhodně nebudou nudit. Dětské kluby pak umožňují rodičům zalyžovat si na zdejších sjezdovkách, přičemž o zábavu jejich ratolestí bude dobře postaráno.

Flachau

Západně od známého lyžařského centra v rakouských Alpách Schladmingu leží menší vesnička Flachau. Tu budou příznivci sjezdového lyžování určitě znát jako rodiště legendy alpského lyžování přelomu tisíciletí Hermanna Maiera. Jde o lyžařský region v rakouských Alpách, který je na děti velice zaměřen. Během celé lyžařské sezóny tady mohou rodiče získat k pobytu se svými dětmi zajímavé finanční bonusy. Těch je možné čerpat hned několik. A to v závislosti na věku a počtu dětí, kteří se svými rodiči do Alp cestuji. Možnost ubytování ve Flachou je skutečně široká. Lyžuje se tady na celkem 120 kilometrech sjezdovek. Mezi nimi samozřejmě nechybí cvičné vleky pro děti, nejrůznější měřené tratě a prostorné louky k výuce lyžování. Po lyžování pak mohou rodiče se svými dětmi navštívit třeba několik sáňkařských drah či dětských zimních hřišť. Na nich si jak rodiče, tak i jejich dospělý doprovod, bezpochyby užije dostatku zábavy a legrace.

Zell am See a Kaprun

Ledovec Kitzsteinhorn a lyžařská střediska Kaprun a Zell am See znají milovníci sjezdového lyžování určitě velice dobře. Nepříliš známým faktem je však skutečnost, že i v Zell am See si mohou užít příjemnou zimní dovolenou v Alpách rodiče i se svými dětmi. Malé lyžaře přivítají zejména na hoře, která se zvedá do výšky dvou kilometrů prakticky na západní straně městečka Zell am See. Právě na Schmittenhöhe se mohou děti setkat s drakem Schmidolinem, který je známý po celém Rakousku. Na Schmittenhöhe mohou rodiče s dětmi vyzkoušet též unikátní sjezdovku Fun Slope XXL, která nemá v celých rakouských Alpách konkurenci. Velkou výhodou pro rodiče, kteří s sebou do Alp vzali i své malé děti, je v Zell am See fakt, že začínající lyžaři do šesti let tady v doprovodu svých rodičů lyžují zcela zdarma.

Kitzbühel

I celosvětově známé alpské lyžařské středisko Kitzbühel má malým lyžařům co nabídnout. Většina ze zdejších dětských kapacit je soustředěna ve vesničce Kirchberg. Obec Kirchberg je k nalezení asi 5 kilometrů západně od samotného Kitzbühelu. A právě zde se nachází dětský park s názvem Kinderland, kde si budou moci ti nejmenší užít spoustu zábavy. O dopravu se tady starají dopravníkové pásy a děti se mohou projet i dětským vláčkem. Velkou výhodou je též skutečnost, že na zdejších provazových vlecích lyžují malí lyžaři úplně zdarma. Na Jochbergu si pak mohou děti projet takzvanou Medvědí stezku. Tato sjezdovka je lemována dřevěnými sochami medvědů a děti během jízdy překonávají spoustu nejrůznějších překážek.

Údolí Alpbachtal

Východně od tyrolské metropole Innsbruck, na půli cesty mezi tímto světoznámým alpský městem a mekkou alpského lyžování Kitzbühelem, leží údolí Alpbachtal. Tato lyžařská oblast dostala název podle říčky Alpbach. Ta protéká údolím, po jehož stranách jsou vedeny zdejší sjezdovky. Také zdejší ubytovatelé a provozovatelé sjezdovek se orientují na rodiče, kteří sebou na lyže do Alp berou i své děti. Zřejmě nejoblíbenějším rodinným lyžařským areálem oblasti Alpbachtal jsou sjezdovky na Wiedersbergerhornu. Tady se nachází dětská atrakce s názvem Trpasličí svět. A k návštěvě zvou i další rodinné funparky. Starší a zkušenější děti mají možnost navštívit několik snowparků, kde si budou moci ve zmenšené verzi vyzkoušet i atrakce pro dospělé freestylisty a snowboardisty. Na Wiedersbergerhornu se také nachází dětský areál Ski and Smile a Frostyho sněžný svět. Alpbachtal je zkrátka k rodičům s malými dětmi velice vstřícný. Zimní dovolená v Alpách se tu bude líbit jak těm nejmenším lyžařům, tak i jejich dospělému doprovodu.

Rakouská strana Zugspitze

Vrchol Zugspitze bude asi většina milovníků sjezdového lyžování, či evropské geografie, znát jako nejvyšší vrchol Německa. Pod horou Zugspitze se nachází také nejznámější německý lyžařský areál nedaleko města Garmisch – Partenkirchen. Z jižní strany pak vedou po svazích hory Zugspitze sjezdovky rakouského lyžařského areálu. Ten nese souhrnný název Tiroler Zugspitz Arena. Lyžařské areály na rakouské straně vrchol Zugspitze nejsou lyžařský propojeny a k dopravě mezi nimi je potřeba využít skibusu nebo vlastního automobilu. Ovšem dětští návštěvníci se svými rodiči jsou zde více než vítáni.

K dětem nejpřívětivější je asi lyžařský areál nad vesničkou Ehrwald. Ten nese název Ehrwalder Almbahn a po výjezdu centrální lanovkou se jak rodiče, tak i jejich děti, ocitnou na překrásné náhorní plošině na úpatí hory Zugspitze. Na začátečníky v oblasti lyžování tady čeká téměř 20 kilometrů modrých sjezdovek. Ty obsluhují moderní a bezpečné vleky a lanovky. Na zdejších prostorných svazích si tak skvělé lyžování v Alpách užijí rodiče i se svými dětmi. Díky vysoké nadmořské výšce a orientaci zdejších svahu se zde tady dá lyžovat až do pozdního jara. Tou dobou sem rodiny s dětmi přijíždějí zejména kvůli krásnému slunečnému počasí a bezmračné obloze.

Nassfeld a Hermagor

Na samém jihu Rakouska, nedaleko města Villach, se v blízkosti hranic s Itálií nachází lyžařský areál Nassfeld – Hermagor. Rodiče s dětmi si tento skiareál, ležící ve spolkové zemi Korutansko, oblíbili i proto, že se tu dá ubytovat v hotelech, které jsou na dětskou klientelu přímo zaměřeny. A k dispozici jsou třeba i mateřské školky. Takže rodiče mohou nechat své děti pod dohledem zkušených pedagogů a sami si zalyžovat na dospěláckých sjezdovkách. I cenová politika za lanovky v oblasti Nassfeld – Hermagor vychází vstříc rodičům, kteří s sebou vzali do Alp své děti. Dětské jízdné je zde možné pořídit se slevou.