Itálie

Stále populárnější

V poslední době patří Itálie a její alpská lyžařská střediska k nejnavštěvovanějším cílům během zimní lyžařské sezóny mezi českými turisty. Na lyžování do Itálie míří, podobně jako na lyže do Rakouska, desetitisíce vyznavačů sjezdového i běžeckého lyžování z České republiky. Tyto počty navíc každým rokem rostou. Pro lyžování dokonalé podmínky v Alpách si jezdí do Itálie užít stále více Čechů.

Lyžařská velmoc

Italové na rostoucí popularitu svých zimních středisek okamžitě zareagovali a vlastně stále ještě reagují. Itálie se během posledních třech desetiletí stala jedním z nejvýznamnějších center sjezdového a také běžeckého lyžování nejen v Evropě, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Velkorysé investice do samotného lyžování a nezbytné lyžařské infrastruktury lze v Itálii zaregistrovat zejména během posledních několika desetiletí.

Modernizované skiareály

Dávno pryč jsou doby, kdy v Itálii přepravovaly sjezdaře na lyžování letité a pomalé lanovky a ubytování v italských Alpách bylo možné sehnat zejména v budovách, které už měly ty nejlepší časy za sebou. Je vidět, že italští provozovatelé lanovek a vleků systematicky pracují na tom, aby se Itálie nejen udržela ve světovém top ten lyžařských destinací, ale zaujímala v této elitní skupině i přední místa. Většina lyžařských středisek v Itálii již prošla kompletní modernizací a v současné době si mohou aktivní jedinci užít v italských Alpách skvělé lyžování. A to dokonce za velice příznivé ceny.

Výhodné ceny

Nejčastěji uváděným důvodem, proč Češi absolvují o něco delší cestu na lyžování do Itálie než by tomu bylo kupříkladu v případě Rakouska, je zejména příznivá cenová hladina. A to nejen za samotné lyžování v italských Alpách, kterým jsou myšleny zejména ceny lanovek a vleků, ale třeba i za ubytování a stravování. Italská lyžařská střediska jsou obecně levnější než zimní střediska v Rakousku. Nepříliš exponované italské skiareály se můžou cenami za lyžování směle srovnávat s českými a slovenskými lyžařskými resorty. Možnosti lyžování v Alpách v Itálii jsou však, vzhledem třeba k českým lyžařským areálům, neporovnatelně pestřejší. Na rozdíl od České republiky, kde mohou sjezdaři obvykle lyžovat pouze na několika desítkách kilometrů sjezdovek, nabízejí italské skiareály alpský standard. Ten se počítá na stovky kilometrů sjezdovek všech stupňů technické obtížnosti.

Široké možnosti ubytování

Vedle širokých možností ubytování v italských Alpách, začínajících na cenově výhodných apartmánech a studiích a jdoucí přes penziony až po luxusní pětihvězdičkové hotely přímo u sjezdovky, si čeští turisté obvykle pochvalují i vyhlášenou italskou gastronomii. Turisté na zimní dovolené v Itálii, kteří zvolili ubytování v hotelích, se obvykle stravují přímo ve svém objektu. Ovšem jedinci, bydlící kupříkladu v apartmánech, se s oblibou vydávají na jídlo do typických italských restaurací, pizzerií a dalších stravovacích zařízení. v nich si mohou plně vychutnat vynikající italskou kuchyni.

Spousta slunce

Díky jižní poloze samotné Itálie pak mají příznivci sjezdového lyžování téměř garantováno, že po celou dobu jejich pobytu v Alpách jim bude na bezmračné obloze svítit slunce. Pod azurově modrou oblohou si tak užívají lyžování v Itálii nejčastěji pohodáři a turisté, kteří si chtějí odpočinout od shonu velkoměsta a do Itálie přijeli zrelaxovat nejen tělo, ale i duši.

Kvalitní apartmány a hotely

Mezi hlavní výhody lyžování v Itálii se řadí prostorné a kvalitní ubytování. Ubytování v Alpách v na severu Itálie je navíc možné pořídit za výhodnější ceny než třeba v Rakousku nebo ve Francii. Šíře ubytování apartmánového typu, které není tak typické třeba v rakouských Alpách, je v Itálii naopak neporovnatelně větší. A i když nebývají italské lyžařské areály propojeny lanovkami a sjezdovkami a většinou je třeba k přepravě z jednoho skiarealu do druhého použít skibusu, rozhodně není možné říci, že by se měl někdo během pobytu v Itálii v průběhu zimy nudit.

Lanovky a vleky

Přepravu v samotných italských lyžařských areálech pak nabízejí většinou modernizované vysokokapacitní lanovky. Ty se postarají o plynulou a rychlou přepravu lyžařů vzhůru na svahy, aby si mohli užít skvělé lyžování v italských Dolomitech. A i když je Itálie geograficky vzdálena od České republiky o několik stovek kilometrů dále než třeba Rakousko, cesta do italských Alp a zdejších lyžařských středisek trvá jenom o několik málo hodin déle než cesta do Rakouska. Navíc se většinou cestuje po pohodlných dálnicích.

Zábava po lyžování

Po skončení lyžování pak mají návštěvníci Itálie široké možnosti, jak strávit večer. V Itálii pak turisté nejen z České republiky oceňují též maximální vstřícnost k dětem. Ti nejmenší lyžují v italských Alpách za zvýhodněné ceny a v některých případech v doprovodu svých rodičů dokonce zcela zdarma.

Dále od sjezdovek

K nejčastěji zmiňovaným negativním faktorům lyžování v Itálii patří z pohledu českých turistů zejména větší vzdálenost lyžařských areálů od ubytování. V Alpách v Itálii tak často vyvstává nutnost použít vlastního auta nebo lyžařského autobusu k přepravě na lyžování. Tato situace je podobná jako v Rakousku. Dá se vlastně říci, že v k nám blízkých alpských zemí se jedná o jakýsi standard, který většina turistů bere jako samozřejmost.

Ideální pro děti

Skutečnost, že jednotlivé skiareály v Itálii nejsou lyžařsky propojeny a není mezi nimi možné přejíždět tak pohodlně, jako kupříkladu v Alpách v Rakousku, je věc, která vadí jen malé části návštěvníků Itálie. Dále je možné konstatovat, že v Itálii není tak široká a pestrá nabídka možností lyžování ve volném terénu. Podobně je to i s možnostmi nejrůznějších adrenalinových aktivit na lyžích, které jsou ve srovnání s Rakouskem nebo Francií menší. Celkově ale bude lyžování v Itálii maximálně vyhovovat všem jedincům či celým rodinám s dětmi, kteří si na lyže přijeli hlavně odpočinout. Slunce na bezmračné a azurově modré obloze pak skvělé podmínky pro lyžování v italských lyžařských střediscích jen podtrhuje.