Francie

Vysoko nad mořem

Lyžování v Alpách ve Francii je pojmem samo o sobě. A to platí nejen pro příznivce tohoto populárního zimního sportu v České republice, ale samozřejmě v celé Evropě. A dokonce i v celosvětovém měřítku. Užít si lyžování ve francouzských Alpách je možné v necelých pěti stovkách dokonale vybavených lyžařských středisek. A díky příznivé nadmořské výšce, která se pohybuje od 700 metrů až těsně pod hranici tří a půl kilometru, si zde mohou návštěvníci francouzských skiareálů užívat lyžování od podzimu až do pozdního jara.

Lyžování na ledovcích

Podobně jako v Alpách v Rakousku, i ve Francii je možné najít několik lyžařských areálů, jejichž sjezdovky vedou po ledovcích. Několik z těchto lyžařských areálů nabízí dokonce i celoroční lyžování. Sníh a zimní radovánky je tak možné si ve Francii užívat v průběhu celého roku.

Pestré lyžování

Francie a její Alpy jsou mezi sjezdaři známá i skutečností, že je tu možné pořídit skipasy, které držitele opravňují k lyžování hned v několika lyžařských oblastech. Návštěvníci francouzských Alp tak mohou lyžovat v průběhu svého pobytu ve Francii hned na několika místech a vyzkoušet si, jaké to je lyžovat ve skiareálech s různou charakteristikou. Protože je většina sjezdových tratí ve Francii vedena vysoko nad hranicí lesa, tyto až neuvěřitelně široké a prostorné sjezdovky poskytují sjezdařů takřka dokonalé zážitky z pravého lyžování v Alpách.

Široký výběr ubytování

Neboť francouzské Alpy zabírají prakticky celé území v jihovýchodní Francie, francouzská lyžařská střediska jsou různorodá a pestrá. A tak záleží pouze na konkrétním návštěvníků francouzských Alp, kde chce svůj pobyt, který bývá v případě Francie obvykle dlouhodobější, prožít. Je možné bydlet v tradičních alpských vesničkách s historickými centry a romantickou atmosférou, stejně tak jako v ultramoderních zimních střediscích s nedávno postavenými hotely či apartmánovými domy. Nabídka možností ubytování je ve Francii skutečně široká. Je jen na konkrétním jedinci, jaké konkrétní služby požaduje a kolik je za ně ochoten utratit. Ve většině francouzských lyžařských středisek mají lyžaři možnost bydlet jen několik desítek metrů od lanovek a sjezdovek. Blízkost ubytovacích zařízení ke sjezdovkám patří k jedněm z hlavních výhod lyžování v Alpách v jihovýchodní Francii.

Užijí si všichni

Sjezdovky ve Francii, jak již bylo řečeno, patří bezesporu ke světové špičce. Zdejšími prostornými svahy bývají ohromeni i zkušení sjezdaři, kteří už mají v Alpách něco naježděno. Francouzské svahy jsou skvělým místem pro lyžování všech skupin lyžařů. A vůbec nezáleží na tom, zda se konkrétní jedinec řadí mezi pokročilé sjezdaře nebo úplné začátečníky. Hodiny a hodiny zábavy na francouzských sjezdovkách si pak určitě užijí i rodiny s malými dětmi.

Blízko ke sjezdovkám

Francie platí za doslova ráj na zemi pro příznivce freeridingu. Možnosti lyžování ve volném terénu ve francouzských Alpách jsou určitě nejširší v Evropě. Francie dokonce zaujímá v tomto ohledu přední příčky v rámci celého světa. Navíc blízkost typických francouzských rezidencí ke sjezdovkám, ve kterých v Alpách bydlí většina lyžařů, kteří se rozhodli strávit svou zimní dovolenou ve Francii, umožňuje sportovcům prakticky ihned po snídani nazout lyže a vydat se vstříc skvělým zážitkům. Podobně jako v Itálii, i ve Francii mají její návštěvníci možnost zajít po lyžování do některé ze zdejších restaurací a ochutnat vyhlášenou francouzskou gastronomii.

Prostorné sjezdovky

K nejčastěji uváděným výhodám lyžování ve Francii patří až neuvěřitelně prostorné a široké sjezdovky. Ty jsou ve francouzských Alpách navíc rafinovaně obsluhovány moderním přepravním zařízením. Stejně jako v Rakousku, i ve Francii je možné se setkat s takzvanými lyžařskými houpačkami. To jsou propojení jednotlivých lyžařských areálu takovým způsobem, že sjezdaři při přejezdu z jednoho z nich do druhého vůbec nemusejí sundavat lyže.

Záruka sněhu

Vysoká nadmořská výška a příhodné přírodní podmínky zaručují lyžařům ve Francii dostatečné množství přírodního sněhu v průběhu celé lyžařské sezóny. A tak jako v Rakousku nebo třeba v Itálii, i Francouzi se o své sjezdovky svědomitě starají. Návštěvníci francouzských lyžařských středisek se tak budou moci každé ráno těšit na dokonale připravené sjezdové tratě, na nichž si budou moci vychutnat to nejlepší lyžování v Alpách. Finanční náročnost ubytování a lyžování ve Francii je srovnatelná s dalšími alpskými zeměmi. A zejména pokud lyžaři zvolí ubytování v apartmánu nebo apartmánové rezidenci, za nocleh nezaplatí nijak závratné sumy.

Dále od ČR

Mezi nejčastěji zmiňované nevýhody lyžování ve Francii patří vzdálenost od České republiky. Nutnost cestovat přes Německo, Rakousko, Švýcarsko či Itálii proto, aby se milovníci sjezdového lyžování dostali do francouzských lyžařských středisek, obnáší strávení téměř celého dne na cestách. A i když jízda probíhá po kvalitních vysokorychlostní dálnicích, je třeba počítat s 12 až 15 hodinami v autě. Odměnou za poněkud komplikovanou cestu však bývají jedinečné lyžařské zážitky a skvělé podmínky pro lyžování ve francouzských Alpách ve skiareálech, které nejsou prakticky ničím limitovány.