Rakousko

Nejbližší Alpy

Každou zimní lyžařskou sezónu pravidelně vyráží na lyžování do Rakouska desetitisíce milovníků tohoto populárního zimního sportu i z České republiky. Důvodem, proč tolik aktivních jedinců i celých rodin z Čech a Moravy každý rok sbalí lyže a vydává se několik stovek kilometrů dlouhou cestu směrem na jih do rakouských Alp, je v první řadě snadná dostupnost rakouských lyžařských středisek a skvělé podmínky pro to nejlepší lyžování. Dvě třetiny z celkové rozlohy Rakouska totiž zabírají největší evropské velehory Alpy. Vysoké hory a ideální přírodní podmínky pro lyžování a další zimní sporty obecně udělaly z Rakouska jednu ze světových lyžařských velmocí.

Bezmála 25.000 kilometrů sjezdovek

V Rakousku se lyžuje v nadmořských výškách od půl kilometru až po úctyhodný 3 a půl kilometru nad mořskou hladinou. V celém Rakousku mají příznivci lyžování k dispozici téměř 25.000 kilometrů sjezdových tratí. Jejich nabídka zahrnuje všechny možné délky, profily, zaměření a další charakteristiky sjezdovek. Při lyžování v rakouských Alpách a jejich lyžařských střediscích si zkrátka přijde na své každý. Ať už patří mezi začátečníky, středně pokročilé lyžaře či zkušené a zdatné sjezdaře. Lyžovat v Alpách v Rakousku je možné v necelé pětistovce nejrůznějších lyžařských areálů. Ty se od sebe liší velikostí, vytížeností, nabídkou sjezdových tratí, lyžařskou infrastrukturou, cenami ubytování a dalšími faktory. O přepravu lyžařů na svahy v Rakousku se stará ta nejmodernější flotila lanovek a vleků. Jejich celkový počet se blíží úctyhodným čtyřem tisícovkám.

Pestrá nabídka ubytování

Skvělé dojmy z lyžování v Rakousku však nezávisí pouze na prvotřídní nabídce lyžařských terénu a moderní přepravní infrastruktuře. O tom, jak se budou návštěvníci Rakouska na své zimní dovolené cítit, samozřejmě rozhodují i další faktory. K nim patří kupříkladu kvalita ubytování, turistická infrastruktura, dopravní možnosti a další, pro turistiku v Alpách zásadní a důležité, věci. Nabídka ubytování v Rakousku je pestrá. Milovníci sjezdového i běžeckého lyžování mohou v rakouských Alpách bydlet v nejrůznějších typech ubytovacích zařízení. Ty lze pořídit již za ceny, začínající na několika málo desítkách Eur za osobu a noc. Horní cenová hranice je prakticky neomezená. Záleží jen na tom, co který lyžař od svého alpského ubytování žádá.

Příznivé ceny i luxus

Kdo chce na ubytování v rakouských Alpách ušetřit, obvykle volí k ubytování cenově výhodné apartmány. Z nich to ale občas bývá na lyžování několik kilometrů. Je tudíž potřeba využít buď vlastního automobilu, nebo bezplatného skibusu, jehož použití je zahrnuto v ceně skipasu. Jedinci, nebo dokonce celé rodiny s malými dětmi, které si potrpí na luxus, pak mohou bydlet v oblíbených luxusní hotelích přímo na sjezdovce. Ty sice bývají finančně daleko nákladnější než již zmíněné apartmány, ovšem hosté takových hotelů mají k dispozici veškerý luxus.

Sezóna lyžování

Lyžařská sezóna v Rakousku je o něco delší než ta, na kterou jsme zvyklí v České republice. Ovšem díky skutečnosti, že Rakousko se může pyšnit hned 8 lyžařskými areály, které jsou situovány na ledovcích, je možné si v Rakousku užít skvělé lyžování i v netradičních měsících. Některé z alpských lyžařských areálů v Rakousku pak mají dokonce celoroční provoz. Díky vysoké nadmořské výšce se však ve většině skiareálů na území Rakouska začíná lyžovat začátkem podzimu a dobré podmínky pro jízdu na sjezdových či běžeckých lyžích tu panují až do pozdního jara.

Dobrá dostupnost

Mezi nejčastěji zmiňovaná pozitiva lyžování v Rakousku se řadí bezpochyby jejich dobrá dopravní dostupnost pro většinu příznivců sjezdových lyží z České republiky. Z alpských zemí k nám Rakousko leží nejblíže. A tak se dá se po ujetí několika stovek kilometrů dostat do prvotřídních zimních středisek v Alpách. Cesta navíc probíhá po pohodlných dálnicích. Již za několik málo hodin jízdy mohou sjezdaři vystupovat ve svém zvoleném lyžařském středisku v Rakousku.

Prodloužené víkendy a krátkodobé pobyty

S dobrou dostupnosti rakouských skiareálů souvisí i možnost využít lyžování v Rakousku pouze na několik dní. Trendem moderní doby jsou prodloužené víkendy. Stále více Čechů se vydává na lyžování do Rakouska pouze na 3 nebo 4 noci, z nichž dva dny zahrnuje víkend. Není proto třeba čerpat spoustu dní dovolené a návštěvníci Rakouska si i přesto mohou užít kvalitní a výživné lyžování v Alpách.

Lyžařská infrastruktura

Rakousko je známé svědomitou péči o své sjezdovky. Lyžaři se tak mohu každé ráno těšit na dokonale připravené svahy proto to nejlepší lyžování. Vysokokapacitní lyžařské lanovky a vleky se následně postarají o bezpečnou přepravu vzhůru na svahy. Fronty na lanovky a vleky se dají v Rakousku zažít jen výjimečně. Většinou se jedná o páteřní lanovky do jednotlivých lyžařských areálů, které mohou občas být ráno, na začátku lyžování, hodně vytížené. Během několika minut však tyto fronty obvykle mizí a přes den už se dá lyžovat úplně bez problémů.

Vyšší ceny

Ve srovnání s Itálií platí Alpy v Rakousku obecně za o něco dražší. Na rozdíl od Francie se zase v Rakousku většinou (až na výjimky) bydlí ve větší vzdálenosti od lyžařských areálů. Zejména turisté, kteří chtějí v Rakousku ušetřit a pořídit lyžování v Alpách výhodněji, pak obvykle volí ubytování ve větší vzdálenosti od sjezdovek. Každé ráno tudíž musejí využít vlastního automobilu nebo skibusu k přepravě ke sjezdovce a po skončení lyžování se musejí na svůj hotel či penzion zase vracet. V Rakousku také není tak široká nabídka možnosti ubytování v cenově příznivé apartmánech jako tomu bývá v Alpách ve Francii nebo již zmiňované Itálii.